Nädala börsiuudised: suhkruhinnad jätkavad langust; Saksamaa teraviljatoodangu ja rapsiseemnete prognoosi kärbiti; Statoil koondab töötajaid.

Piimahinnad jõudsid teisipäeval kuue aasta madalaima tasemeni – pakkumine on jätkuvalt kõrge. Stabiliseerumist võis märgata aga piimapulbri turul.

Maailma piimahindasid jälgiv GlobalDairyTrade indeks, mis mõõdab hindasid iga kahe nädala tagant toimuvate oksjonite käigus, kukkus 16. juunil toimunud kauplemissessiooni ajal 1,3 protsenti, mis on madalaim tase alates 2009. aasta juulist.

See oli juba seitsmes oksjon järjest, mil piimahinnad GDT indeksi järgi kukkusid. Kokku on viimase seitsme kauplemissessiooni järel hinnad kukkunud 30 protsenti. Piimaturul on palju pessimismi.

„Tulemused olid meie ootustega kooskõla,“ ütles Rabobanki analüütik Thomas Bailey. Tema sõnul tuli peamine nõudluse vähenemine hiinast. Hiina on üks maailma suurimatest piimaimportijatest. Bailey tõi ka välja, et Venemaa import püsib nõrk, sest valuuta ja majandusega seotud probleemid tähendavad, et „ostjad ei saa endale piima lubada,“ isegi praeguste madalate tasemete juures. „Venemaa nõudlus ei taastu niipea,“ ütles Bailey. Ta lisas, et tema piimahindade erilist taastumist enne 2016. aastat ei näe.

Kooritud piima hind oli euronext turul 1763 eurot tonni kohta.

Arikkel on avaldatud Äripäevas