Maaeluministeerium on alustanud konsultatsioone põllumajandustootjate esindusorganisatsioonidega, et leida Eesti maaelu arengukava (MAK) keskkonnavahendite raames mahepõllumajanduse toetamiseks täiendavaid vahendeid, mis aitaksid toetusmäärade vähendamist minimeerida.
«Kuna mahepõllumajandussektor on kiirelt arenenud, on oluliselt suurenenud ka toetuse taotlejate arv,» ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai. «Toetusmäärade vähendamise minimeerimiseks oleme alustanud konsultatsioone põllumajandustootjate esindusorganisatsioonidega, et leida täiendavaid vahendeid mahepõllumajanduse toetamiseks.»
Mahepõllumajanduse registri andmetel oli 2017. aasta lõpuks mahepõllumajanduse registrisse kantud 1888 mahetootjat, kellel on kokku ligi 200 000 hektarit mahepõllumajandusmaad; see tähendab, et ligi 20 protsenti Eesti põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslik.
Lisaks toetuse taotlejate arvule kasvas ka mahepõllumajandusmaa pindala, mille kohta toetust taotleti. Selle tagajärjel tekkis 2017. aasta kevadel mahepõllumajanduse toetuse eelarves puudujääk, mistõttu peaks PRIA sel aastal vähendama mahepõllumajandusele ülemineku toetuse ühikumäärasid 14 protsenti ja mahepõllumajandusega jätkamise toetuse ühikumäärasid 32 protsenti. Lisaks tuleks toetust tulevikus arvatavasti vähendada veelgi suuremal määral.
Ühikumäärade vähendamine ootaks ees ka loomade heaolu toetuse 2017. aasta taotlejaid, sest taotletud summa ületas poole miljoni võrra meetme esialgset eelarvet. Ka selle meetme puhul otsitakse lahendusi eelarve suurendamiseks, et toetusmäära mitte vähendada.
Määruse kohaselt peab PRIA tegema toetuse taotluste rahuldamise või rahuldamata jätmise otsused 10. veebruariks. Kuna konsultatsioonid täiendavate vahendite leidmiseks veel kestavad, siis sel aastal otsused hilinevad ning tehakse hiljemalt veebruari lõpuks.
Artikkel on avaldatud Postimehes